22.11

Łk 12 (13-15, 22-31)

„Któż mię postanowił sędzią abo dzielnikiem nad wami?” – odpowiedział Chrystus człowiekowi proszącemu go, by rzekł bratu jego, by ten podzielił się z nim dziedzictwem. Następnie dodał: „Nie troszczcie się” o to, co macie jeść lub pić, czy też w co się przyodziać. Wcześniej też uczył: niech umarli grzebią umarłych swoich. Innym razem mówił, że lepiej, jeśli człowiek się nie żeni. Oznacza to, iż jedną z cech charakterystycznych ducha chrześcijańskiego jest uważność, trzeźwość i gorące serce, które nie przyjmuje tego, co materialne, co pochodzi od świata, jak również wolność i niezależność chrześcijan od opinii społecznej oraz więzów materialnych i spraw życiowych. Fakt, że z drugiej strony Chrystus błogosławi małżeństwo i ustanawia jego nierozerwalność, że na nowo utwierdza siłę przykazania określającego wzajemny stosunek rodziców i dzieci, oraz że mówi o istotności władzy świeckiej oraz porządku społecznego, nie umniejsza znaczenia tej cechy i nie daje chrześcijanom prawa, aby uchylać się od zachowywania jej i rozwijania jej w sercu.

Rozważ te dwie kwestie, i zobaczysz, że odpowiedzialność za nieprzywiązywanie się w twym sercu do tego, co wiążę cię ze światem – niezależnie od materialnej konstrukcji człowieka – spoczywa na tobie.

Jak to realizować?

Zastosuj to w praktyce w swoim życiu – w tym zawiera się cała mądrość. Chrystus prowadzi do tego rozwiązania za pomocą następującej zasady: „Szukajcie najpierw Królestwa Bożego” (Mt 6,33). Wszystkie swoje działania skoncentruj na tym, by w twym sercu królował Bóg, wówczas życiowe sprawy nie będą cię związywać i obciążać, nie będą nad tobą panować. Będziesz wtedy zajmować się swoimi zwykłymi, codziennymi sprawami, natomiast w twoim sercu panować będzie coś innego, Bożego.

https://days.pravoslavie.ru/Bible/C18287.htm

http://days.pravoslavie.ru/Days/20211109.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s