23.11

Łk 12 (42-48)

Przypowieść o szafarzu wskazuje na to, jaką postawę powinien przyjąć chrześcijanin w stosunku do spraw życiowych. Szafarz wypełnia swoje obowiązki z całą starannością, natomiast nie przywiązuje się do niczego sercem, jest wolny od wszelkich więzów, do wszystkiego podchodzi niejako z zewnątrz, z dystansu. W ten sposób każdy chrześcijanin powinien odnosić się do spraw życiowych, codziennych.

Czy jest to możliwe?

Tak. Tak jak możliwa jest zewnętrzna pobożność bez wewnętrznej, tak możliwy jest czysto zewnętrzny stosunek do spraw życiowych bez wewnętrznego przywiązania do nich.

Czy jednak w takiej sytuacji relacje między ludźmi nie będą pozbawione życia, czy nie będzie wiać od nich chłodem jak od marmurowego posągu?

Nie, wówczas wokół spraw codziennych, życiowych, rozwinie się inne życie, które jest bardziej atrakcyjne niż najbardziej wypełnione treścią, najpełniejsze życie materialne. Sprawy życiowe rzeczywiście pozostaną formą, natomiast to, czym będzie ogrzewać się serce, będzie pochodzić z innego źródła i każdy pijący z tego źródła nie będzie już odczuwał pragnienia.

Czy w takim razie nie byłoby lepszym rozwiązaniem, by odrzucić wszystko to, co zewnętrzne?

W jakim celu? Przecież nawet odrzuciwszy wszystko to, co zewnętrzne, można być wciąż związanym w swym sercu; również nie odrzuciwszy go, można być wolnym od więzów. Oczywiście łatwiej jest panować nad swym sercem takiemu człowiekowi, który odrzucił wszystkie zewnętrzne, życiowe sprawy.

Wybierz to, co tobie najbardziej odpowiada, pod warunkiem że nastroisz się wewnętrznie tak, jak nakazuje i naucza Chrystus.

https://days.pravoslavie.ru/Bible/C18289.htm

http://days.pravoslavie.ru/Days/20211110.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s